Loading...

Ders Muafiyeti ile İlgili Genel Bilgilendirme.. | Forum

6uven Editör
6uven Eyl 27 '16

DERSLERİN MUAFİYETİ İLE İLGİLİ GENEL BİLGİLENDİRME..

Daha önce herhangi bir yükseköğretim kurumundan mezun olan önlisans ve lisans öğrencileri ortak zorunlu derslerden (Türk Dili I-II, Yabancı Dil I-II ve Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I-II) muaf olabilirler.

*Daha önce herhangi bir yükseköğretim kurumundan alıp başarılı olduğum derslerden muaf olabilir miyim?

Fakültemizde sadece ortak zorunlu derslerden (Türk Dili I-II, Yabancı Dil I-II ve Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I-II) muafiyet işlemi yapılmaktadır.

*Hangi dersler için muafiyet işlemi yapılıyor?

Türk Dili I-II, Yabancı Dil I-II ve Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I-II derslerinden muafiyet işlemi yapılmaktadır.

*Muafiyet işlemlerimin yapılması için ne yapmalıyım?

Daha önce herhangi bir yükseköğretim kurumundan mezun olan öğrencilerin mezuniyet bilgileri YÖKSİS’te (Yüksek Öğretim Kurulu Bilgi Sistemi) bulunduğu takdirde muafiyet işlemleri Fakültemiz tarafından yapılacaktır. 

YÖKSİS’te kaydı bulunmayan öğrenciler mezun oldukları yüksek öğretim kurumu ile iletişime geçmelidirler. Yabancı üniversiteden mezun olan öğrenciler Fakültemize muafiyet dilekçesi , onaylı diplama sureti veya onaylı transkript belgesini göndermelidirler. Evraklar Fakültemize doğrudan veya posta yolu ile teslim edilmelidir.

*Muafiyet işlemlerimin yapılması için gerekli olan evraklar nelerdir?

Daha önce herhangi bir yükseköğretim kurumundan mezun olan öğrencilerin mezuniyet bilgileri YÖKSİS’te (Yüksek Öğretim Kurulu Bilgi Sistemi) bulunduğu takdirde muafiyet işlemleri Fakültemiz tarafından yapılacaktır. 

YÖKSİS’te kaydı bulunmayan öğrenciler; Öğrenci Bilgi Sisteminde YÖKSİS’de gerekli bilgileri bulunmadığı için muafiyetleri işlenememiş öğrencilerimiz ile (Transkript/Öğrenci Not Döküm Belgesi ekleyerek) bu dersleri tekrar almak üzere muafiyetlerinin iptalini isteyen öğrencilerimizin dilekçe ve formlar bölümünde bulunan “Ders Muafiyet Başvuru” formunu doldurarak Dekanlığımıza göndermesi gerekmektedir. Ortak zorunlu derler haricindeki dersler için yönetmeliğimiz gereği herhangi bir muafiyet işlemi yapılamamaktadır.

“Ders Muafiyet Başvuru” belgesine ulaşmak için tıklayınız.

Yabancı üniversiteden mezun olan öğrenciler Fakültemize muafiyet dilekçesi , onaylı diplama sureti veya onaylı transkript belgesini göndermelidirler. Evraklar Fakültemize doğrudan veya posta yolu ile teslim edilmelidir.

*Muafiyet için gerekli olan evrakları size ulaştırırken nelere dikkat etmeliyim?

Gönderilen belgenin onaylı suretinin doğrudan veya posta yolu ile Fakültemize teslim edilmesi gerekmektedir. Faks ile gönderilen evraklar işleme konulmayacaktır.

*Gönderdiğim evrakların size ulaşıp ulaşmadığını nasıl öğrenebilirim?

Kendisinden evrak istenen öğrenciler, Fakültemize gönderdikleri evrakların tarafımıza ulaşıp ulaşmadığını evraklarını gönderdikleri kargo firmasından takip edebilir ya da Fakültemizi arayarak bilgi edinebilirler.

*Muafiyet evraklarının işleme konulup konulmadığını nasıl öğrenebilirim?

Muafiyet evraklarının işleme konulup konulmadığını Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS) üzerinden takip edebilirsiniz.

*Muafiyet işlemleri tamamlanmadan önce muaf olacağım derslerin sınavlarına girdim ve harf notları ilan edildi. Bu durumda muafiyet işlemleri tamamlandıktan sonra AGNO değişir mi?

Girmiş olduğunuz sınavlardaki sonuçlar ve ilan edilen harf notları geçerli olmaz, muaf olduğunuz dersler GEÇER (G) olarak yazılır.

*Muafiyet işlemlerinin tamamlanıp tamamlanmadığını nasıl öğrenebilirim?

Muafiyet evraklarının işleme konulup konulmadığını Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS) üzerinden takip edebilirsiniz.

*Ortak zorunlu derslerden muaf olmak istemiyorum. Bunun için ne yapabilirim?

Ortak zorunlu derslerden muafiyet işlemi zorunludur.

*Ders muafiyetiyle ilgili bilgi almak için size nasıl ulaşabilirim?

Fakültemiz web sitesinden ders muafiyeti ile ilgili bilgi edinebilir ya da çağrı merkezimizi arayarak Fakültemize doğrudan ulaşabilirsiniz.

Çağrı Merkezi: 444 9282 – 0442 2301000

Web Sitesi: http://www.ataaof.edu.tr

Bu forum yazısı düzenlendi: 6uven Ekm 3 '16
Ridvanbrkmk Üye
Ridvanbrkmk Ekm 13 '16
hocam şimdi ben diger üniversitede bu dersleri gecdım ama daha bitirmedim belge gondersem olurmu ve belge gonderme son tarih nezaman?
Bu konu sabit
Oylama: